Eva Saegerman schreef op dinsdag 12 juni 2007, 14:01:
> Moniek schreef op dinsdag 12 juni 2007, 13:27:
>
>> Eva Saegerman schreef op dinsdag 12 juni 2007, 12:31:

> zoogdieren in hun eigen soort, ook de mens, slimmer lijken te
> zijn dan anderen. Ik vraag me dus af met wat dit te maken
> heeft; maar ik geloof niet in rastypische cognitie, maar wel in
> noodzaak bij functioneren en omgevingsfactoren.
Wij hebben schapenhondjes uit Hongarije. (zie website) Deze zijn ongelooflijk slim. Veel slimmer dan een ander type hond dat we ooit hadden en op de hondenclub stalen ze de show omdat ze snel leerden. (Ik beweer nu niet dat een slim dier beter is dan een minder slim dier en bovendien: 'wat is slim eigenljk?).
Onze oudste hond denkt soms echt met mij mee en neemt dan ook zelf initiatieven (ongevraagd dus) die afgestemd zijn op wat op dat moment gebeuren moet. (Bijv. paarden uit de wei halen).
Ik vind het een groot wonder dat een ras zich al of niet onder invloed van de mens zo kan ontwikkelen dat het ras een bepaald gedrag makkelijk kan leren, of zelfs al doet zonder het te leren.
Dus ik zie gewoon dat er bij honden rastypische intelligentie voorkomt. De een is goed in jagen, de ander in drijven en het ene ras leert ook duidelijk sneller dan het andere.
Hoe het bij paarden zit??? Ik weet alleen dat onze shet slimmer was dan de anderen.