InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
219 berichten
Pagina 8 van 15
Je leest nu alle berichten van "J. Pelgrim"
Volg datum > Datum: woensdag 20 december 2006, 9:0420-12-06 09:04 Nr:70480
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:70252
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Rtl 4, Horse en co. Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
Liesbet schreef op zondag 17 december 2006, 17:03:

> Piet schreef op zondag 17 december 2006, 16:25:
>
>> Rtl 4, Horse en co. met Ankie van Grunsven.
>> Je zoekt een Quarterhorse. Keus uit drie paarden, dan kies
>> je toch gewoon de jongste van 2,5 jaar, die al helemaal
>> ingereden is, zo lekker vlot is en zo keurig stopt?
>> Hoe kan dit nu verkeerd zijn als het boegbeeld van de
>> Nederlandse paardensport, dit op tv in haar eigen programma
>> staat toe te juichen?
>>
>> Piet

Over kraakbeen en groeiplaten

Sommige mensen weten vaag dat "de groeiplaten moeten gesloten zijn" - en situeren die groeiplaten ergens in de knie‘n. Die groeiplaten, die liggen eigenlijk onderaan het radius-ulna-been, net boven de voorknie - zie de anatomische tekening hierbij. Vandaar dat mensen wel eens zeggen dat "de knieën moeten gesloten zijn". Wat eigenlijk wil zeggen dat het glijdende, samendrukbare kraakbeen moet verbenen zodat de groeiplaten één geheel worden met het been.
Wat de meeste mensen zich niet realiseren is dat er een groeiplaat is aan het einde van ELK been - en dat sommige benen (zoals het heupbeen) zelfs meerdere groeiplaten hebben. Dat betekent niet dat je moet wachten tot elke groeiplaat is samengevoegd met z'n been, maar wel dat hoe langer je wacht, hoe beter het is voor het welzijn van je paard. Als je ongeveer weet wanneer, en in welke volgorde die groeiplaten sluiten, kan je daaraan je trainingsschema aanpassen - want hoe je paard er langs buiten uitziet heeft werkelijk niks te maken met hoe het daar vanbinnen zit. Er zijn rassen (zoals de Quarter Horses) die zodanig naar een bepaald exterieur zijn gefokt, dat ze er volwassen uitzien lang VOOR ze dat werkelijk zijn. Mensen die dan geen besef hebben van de anatomie van hun paard - of gewoon alleen oog hebben voor het zo snel mogelijk bereiken van een bepaalde klasse in hun discipline, brengen het welzijn van hun paard in gevaar.

Van onder naar boven

Het sluitingsproces van de groeiplaten gebeurt van onder naar boven.

1. De enige groeiplaat die gesloten is bij de geboorte is die van het hoefbeen. Dat betekent om te beginnen al dat dat hoefbeen ook nooit meer groter wordt, alleen dikker rondom (maar dat is een ander groeiproces).
2. Tussen geboorte en zes maanden: kroonbeen
3. Tussen zes maanden en een jaar: kootbeen
4. Tussen 8 maanden en 1,5 jaar: pijpbeen
5. Tussen 1,5 en 2,5 jaar: voorknie
6. Tussen 2 en 2,5 jaar: radius-ulna
7. Tussen 2,5 en 3 jaar: ulna/femur, het gedeelte dat het gewicht draagt, bovenaan het radiusbeen, en de tibia
8. Tussen 3 en 3,5 jaar: humerus en de onderkant van de femur
9. Tussen 3 en 4 jaar begint het bekken te sluiten, te beginnen met de uiteinden van zitbeen, darmbeen en heligbeen .
10. Tussen 3,5 en 4 jaar: het onderste gedeelte (dat het gewicht draagt) van het schouderblad
11. ...en de bovenste halswervels.
12. Nu pas, vanaf 4-jarige leeftijd, begint de rest van het achterbeen te sluiten: spronggewricht eerst, dan de groeiplaat tussen fibula en tibia.
Niet voor niets was het al in de 18de eeuwse literatuur verboden met jongere paarden te ploegen, door diepe modder te gaan (veldslagen), of te springen.
13....en het allerlaatste - de wervelkolom.

Tussen elke van de 32 wervels zitten groeiplaten - de belangrijkste groeiplaten zitten in het midden, om het centrum te overkappen. Die laatste groeiplaten worden ten vroegste gesloten op... 5 1/2 jaar oud. Meer nog: hoe groter je paard is, en hoe langer z'n nek, des te langer duurt het voor de groeiplaten sluiten. Voor een hengst tel je er nóg eens zes maanden bij, en dat brengt ons op een schokkend rekensommetje: een warmbloed ruin van 1.75 schofthoogte is pas volgroeid op z'n 8 jaar. Nog even stilstaan bij die ruggengraat...
Dat die wervelkolom zo laat sluit, is relevant voor ons trainingsschema omwille van twee redenen:
1. Geen enkel ander gewricht heeft 32 groeiplaten.
2. De groeiplaten in alle andere gewrichten liggen min of meer dwars op de richting van het te dragen gewricht - en kunnen dus beter tegen de last van dat gewicht; de groeiplaten van de ruggengraat liggen parallel, mee in de richting van het gewicht. Het is dus niet moeilijk om een paardenrug te verrekken (die groeiplaten te verplaatsen) - veel makkelijker dan de beengewrichten bijvoorbeeld.
3. De allerlaatste groeiplaat is die aan de basis van de hals - vandaar dat je in geen geval de nek van een jong paard mag omtrekken, of er veel teveel spanning opzetten (zoals veel te vroeg in een opgerichte houding rijden of 'm aanbinden zonder hem te leren wat hij moet doen als hij de neiging krijgt om te gaan tegentrekken).
Volg datum > Datum: zaterdag 23 december 2006, 22:1523-12-06 22:15 Nr:70875
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:70866
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Superleuk filmpje Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
Sky schreef op zaterdag 23 december 2006, 20:15:

>
> Iemand info over deze meneer ACHTER de schermen?

Wat wil je van hem weten ??

Kan je alvast zijn eigen site geven.

http://www.lorenzo.fr/page2.html
Volg datum > Datum: zondag 24 december 2006, 0:0924-12-06 00:09 Nr:70896
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:70892
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Superleuk filmpje Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
Sky schreef op zaterdag 23 december 2006, 23:42:

> J. Pelgrim schreef op zaterdag 23 december 2006, 22:15:
>
>> Sky schreef op zaterdag 23 december 2006, 20:15:

>>
>> http://www.lorenzo.fr/page2.html
>
> Hoe traint hij zijn paarden?

Stuur hem een mail zou ik zeggen, denk niet dat hij dat zo openbaar gaat maken.
showlorenzo@aol.com
Volg datum > Datum: woensdag 27 december 2006, 20:4327-12-06 20:43 Nr:71158
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71116
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: MOK Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
eddy DRUPPEL schreef op woensdag 27 december 2006, 10:36:

> Kan een paard met Mok hier volledig geen last van hebben en
> hier absoluut niet kreupel op lopen . Denk dat ik hier een
> geval van Mok heb maar paard loopt volledig recht en als je de
> korsten er van afhaalt laat hij dat ook perfekt ontspannen toe
> . Tijdens ritten voor en na staat hij ook mooi recht . De
> korsten bevinden zich net boeven zijn hielen achteraan Niet
> vooraan . De korsten zijn aan de onderkant redelijk vettig .
> Iemand ?

Eddy, het enige middel wat echt helpt tegen mok:
Je neemt 1 liter slaolie, 3 eetlepels zwavelpoeder, goed mengen en met dit mengsel de benen flink nat maken tot op de huid. Om de 3 dagen herhalen gedurende 1 maand, daarna elke maand 1 keer. Dit is dan preventief. Dit middel is een heel oud boerenrecept.

Toen ik BigBen mijn laatste shire in de rij erbij kreeg had deze zoveel mok dat lopen bijna niet meer ging, dikke benen en wonden en korsten echt heel erg.
Je in dit stadium ook nog oppassen voor bloedvergiftiging.

@ Pien dat je niet aan korsten moet plukken is eigenlijk erg logisch, ongemerkt maak je er nieuwe wondjes bij.
Volg datum > Datum: woensdag 27 december 2006, 21:1727-12-06 21:17 Nr:71163
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71161
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: lolitrem Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
jacqueline postmes schreef op woensdag 27 december 2006, 21:05:

> john1976 schreef op maandag 25 december 2006, 13:48:
>
>> ik heb sinds een week een paard een half bloed , na 3 dagen op

>
> wat is lolitrem precies en hoe herken je dat?
>
> Jacqueline

Je paard heeft een mogelijk een Lolitrem vergiftiging. Het hooi wat je voerde is dan Engels raaigrashooi van een graszadenvermeerderingsbedrijf geweest. Als je een paar plukken hooi uit enkele balen trekt en dat naar Utrecht verstuurt kunnen ze de hoeveelheid Lolitrem opmeten.
Lolitrem is een gif dat wordt gemaakt door een schimmel in Engels raaigras hooi. Die schimmel wordt er bewust in gedaan bij graszaadvermeerderingsbedrijven om de plantjes ongevoelig voor bepaalde andere ziektes te maken. Echter, Lolitrem, het gif dat de schimmel aanmaakt, is gevaarlijk voor zoogdieren.
Niet alleen paarden maar ook ander vee kan 'besmet' raken. Hoog in 't bloed staande dieren zijn gevoeliger, dus een Arabier of Engels volbloed zal eerder 'ziek' worden dan een Haflinger. Wat je ziet is een vorm van ataxie (dronkemansgang) maar in 't koppie is alles in orde. Als de dieren omvallen kunnen ze gewoon weer overeind komen (in tegenstelling tot paarden met b.v. Rhino-virus verlamming). Dit komt omdat het gif de prikkeling van spieren door zenuwen steeds remt. Gelukkig is de behandeling simpel: het besmette hooi weghalen. Dan verdwijnen de verschijnselen vanzelf binnen enkele dagen. Een tegengif of medicijn is er niet. Het hooi moet je nog zeker enkele maanden op de zolder laten liggen, dan verdwijnt de Lolitrem vanzelf na een paar maanden. Voor de zekerheid kan je het hooi eerst opnieuw laten testen, neem dan wel uit verschillende balen meerdere plukken, want het is vaak ongelijk verdeeld. Een andere optie is het terug laten halen door de leverancier, want hooi van graszaadvermeerderingsbedrijven mag in Nederland eigenlijk helemaal niet als diervoer verkocht worden.
Sommige paarden krijgen een week of wat na de ataxie een krampkoliek aanvalletje, dat is een 'nawee' van de Lolitrem.
Volg datum > Datum: woensdag 27 december 2006, 22:3527-12-06 22:35 Nr:71170
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71167
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: MOK Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
eddy DRUPPEL schreef op woensdag 27 december 2006, 21:52:

> J. Pelgrim schreef op woensdag 27 december 2006, 20:43:
>
>> eddy DRUPPEL schreef op woensdag 27 december 2006, 10:36:

>> logisch, ongemerkt maak je er nieuwe wondjes bij.
>
> Dus dat van schimmelinfectie (mok) en licht /lucht
> /ademen/onsmetten therapie gaat niet op in dit geval(MOK) ?

Nee, vaak scheren ze de sokken ook van een paard, mijn shires hebben hele grote sokken dus zit daar een dik pak haren, je moet je voorstellen als je dit ook nog gaat scheren dan komt er wel lucht bij dat het beter kan ademen maar de nieuwe haren komen dan ook weer door wat weer een erge jeuk kan veroorzaken.
Veel mok komt inderdaad van binnen uit en dit kan dus ook een oorzaak zijn van verkeerde voeding -> eiwitten!!!
Volg datum > Datum: woensdag 27 december 2006, 22:5127-12-06 22:51 Nr:71172
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71142
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: MOK Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
eddy DRUPPEL schreef op woensdag 27 december 2006, 17:50:

> marjolijn schreef op woensdag 27 december 2006, 13:37:
>
>> eddy DRUPPEL schreef op woensdag 27 december 2006, 10:36:

>> bikkel is. Als zulke stoere jongens kreupel beginen te lopen is
>> het gelijk goed mis. Dus hou dat dan wel even in de gaten.
>
> Ervaring met een goede behandeling ?

Mok

Mok is een huidaandoening die zich meestal in de kootholte bevindt. Het kan zich echter ook over een groot gedeelte van het been uitbreiden of alleen in de knieholte van de voorbenen voorkomen. In de knieholte wordt het rasp genoemd. Daarnaast wordt er onderscheid gemaakt tussen natte en droge mok en tussen zomer- en wintermok.

Oorzaken
De oorzaken van mok zijn zeer divers.Vaak is het een combinatie van verschilende factoren.

• Vocht: de huid wordt weker en daardoor vatbaarder voor ziekten.
• Parasieten: beenschurft (mn bij paarden met veel behang) geeft jeuk en beschadigt de huid, waardoor bacteriën de huid binnen kunnen dringen. Beenschurft geeft droge schilfers.
• Zonneallergie: deze mok zie je enkel op witte benen en breidt zich vaak uit over het gehele witte gedeelte van het been. Er komen korsten en blaren op het been.
• Bacteriën: deze dringen door een reeds beschadigde huid (vocht, schurft, zon, zand, wondjes etc) heen. (geven droge of natte mok afhankelijk van de bacterie).
• Overgevoeligheidsreactie: hierdoor ontstaan een soort exceem op de beschadigde huid

Voorkomen
Zoals reeds eerder gezegd geldt ook bij mok: voorkomen is beter dan genezen. Wat handige tips:

• Benen droog houden. Is het paard gevoelig voor mok, maak dan na het rijden de benen schoon en droog (afspoelen en vervolgens droge lap).
• Droge korstjes in het behang en/of stampen met de benen kan veroorzaakt worden door beenschurft. (ook als het geen mok geeft, is de jeuk erg vervelend voor het paard). Beenschurft is eenvoudig te behandelen.
• Overgevoeligheidsreactie: uitzoeken waar het paard overgevoelig voor is (klinkt gemakkelijker dan het is). Ook hierbij geldt: drooghouden!
• Zonneallergie: bij een rode of bekend zon-gevoelige huid geeft zonnebrandcreme die geschikt is voor kinderen goede bescherming.
• Op tijd ingrijpen: gelijk bij het eerste plekje beginnen met behandelen. Geef mok geen kans uit te breiden en uit de hand te lopen!

Therapie
Omdat de oorzaken divers zijn, is de therapie ook divers:
• Droge korsten: mokzalf (loszittende korsten wegpeuteren). Hardnekkige korsten evt een nacht onder verband verweken met mokzalf, levertraanzalf of vaseline).
• Schilfers / jeuk : sebacil (wassing), neocidol (wassing) of een injectie (doodt de mijten).
• Vochtige mok zonder korsten: combinatie antibioticum en ontstekingsremmer, bv hydrocortiderm. Eventueel 1x per week het been wassen met betadineshampoo (ontsmet en droogt uit), daarna benen wel goed afdrogen!
• Vochtige mok met korsten: korsten verweken met mokzalf of vaseline, daarna of hydrocortiderm of “droogzetters” (antibioticum + ontstekingsremmer).
• Diepgaande mok (diepe kloven / wonden): eventuele onderliggende oorzaak opsporen en behandelen. Vaak is hierbij behalve een lokale ook een systemische behandeling nodig (antibioticum kuur en/of prednisolon).
• Rasp: misschien wel de meest frustrerende mok. Altijd op been schurft testen! Soms geeft combinatie prednisolon via de mond en onstekingsremmer/antibioticum lokaal de oplossing. Vaak komt deze mok van binnen uit dan is soepelhouden van de huid met levertraanzalf en 1x per week wassen met betadineshampo het beste om de rasp onder controle te houden.
Volg datum > Datum: woensdag 27 december 2006, 23:0327-12-06 23:03 Nr:71178
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71175
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: MOK Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
Muguet schreef op woensdag 27 december 2006, 23:00:

> sandratien schreef op woensdag 27 december 2006, 10:49:
>
>> eddy DRUPPEL schreef op woensdag 27 december 2006, 10:36:

>> een peuleschilletje tegenwoordig!
>
> Welk wondermiddel heb je voor schurftmijt dan ???
> Muguet.

Voor schurftmijt kun je sebacil gebruiken is hier in Nederland nog beperkt te verkrijgen.
Ook kun je die spuitbussen veerust kopen wat eigenliijk voor vliegen is en dat werkt perfect.
Volg datum > Datum: donderdag 28 december 2006, 10:5528-12-06 10:55 Nr:71203
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71202
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: MOK Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
eddy DRUPPEL schreef op donderdag 28 december 2006, 10:52:

> J. Pelgrim schreef op woensdag 27 december 2006, 22:35:
>
>> eddy DRUPPEL schreef op woensdag 27 december 2006, 21:52:

>
> Ja kan best hij is nog maar net hier , nu staat hij uitsluitend
> op hooi en gras . Is dit besmettelijk voor andere paarden dwz
> moet ik hem apart houden .

Nee hoor Eddy, mok is niet besmettelijk gelukkig.
Volg datum > Datum: donderdag 28 december 2006, 11:1728-12-06 11:17 Nr:71207
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71204
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: MOK Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
eddy DRUPPEL schreef op donderdag 28 december 2006, 11:02:

> J. Pelgrim schreef op donderdag 28 december 2006, 10:55:
>
>> eddy DRUPPEL schreef op donderdag 28 december 2006, 10:52:

> geen beslag heeft in zijn koten en dat de huid onder de korsten
> mooi roze is , de korsten op zich voelen vettig aan. Zal de
> korsten laten zitten nu en beginnen te ontsmetten met de juiste
> oplossingen. Bedankt allemaal voor de goede raad !

Alles dus goed vettig houden met de verhoudingen die ik je heb gegeven, niet aan de korsten zitten die laten vanzelf los en vallen eraf, juist die roze huid die eronder zit is erg gevoelig en als je nu aan korsten gaat plukken dan beschadig je die roze huid dus weer en kom je in een visuele cirkel.
Volg datum > Datum: vrijdag 29 december 2006, 17:2929-12-06 17:29 Nr:71290
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71279
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: MOK Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
Simon Lingbeek schreef op vrijdag 29 december 2006, 15:32:

>
> Hoi Eddy,
>
> Droge korsten haal ik weg, waarna ik de zaak met Sebacil
> behandel. Sebacil kan niet onder de korsten komen en werkt
> anders dus niet. Echter, voor ik met Sebacil aan de gang ga,
> moet het wel dicht zijn, dus geen open wondjes meer. Sebacil is
> en blijft troep, dus wat mij betreft niet op open wondjes.
>
> Simon

Sebacil gebruik je tegen mijt en echter NOOOOOIT tegen mok.
Volg datum > Datum: vrijdag 29 december 2006, 17:4029-12-06 17:40 Nr:71291
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71284
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: MOK Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
marjolijn schreef op vrijdag 29 december 2006, 16:27:

> En bij trekpaarden is er dan nog de erfelijke variant, iets met
> lymfoedeem, heb ik wel eens website van gegeven, ben ik ff
> kwijt nu, maar ik hoop dat je daar niet mee te maken heb.

http://users.telenet.be/chronischprogressieflymfoedeem/index.htm
Volg datum > Datum: vrijdag 29 december 2006, 18:1329-12-06 18:13 Nr:71293
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71292
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: MOK Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
eddy DRUPPEL schreef op vrijdag 29 december 2006, 17:56:

> J. Pelgrim schreef op vrijdag 29 december 2006, 17:29:
>
>> Simon Lingbeek schreef op vrijdag 29 december 2006, 15:32:

>> Sebacil gebruik je tegen mijt en echter NOOOOOIT tegen mok.
>
> HEEEEEEEEEEEEELLLLLLLLLLLLEEEEEEP ,. Hoe kan een mens hieruit
> raken , iedereen zegt iets anders ;-( .

Breng je paard maar hier dan maak ik hem wel mokvrij voor je.
Volg datum > Datum: vrijdag 29 december 2006, 18:1929-12-06 18:19 Nr:71294
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71263
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: MOK Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
eddy DRUPPEL schreef op vrijdag 29 december 2006, 10:56:

> Cedric Coucke schreef op vrijdag 29 december 2006, 8:10:
>
>> Hi ,

> bij hem miniem. Het principe bij het ene is : Korsten weken dan
> vallen ze er vanzelf vanaf . Bij het andere : Korsten eraf
> plukken en onderliggende huid ontsmetten en laten opdrogen. Dus
> net het tgo gestelde eigenlijk ?

Eddy
Vaak met korsten eraf halen dan neem je automatisch iets mee van het mooie roze nieuwe velletje wat nog erg pril is, dus dan heb je weer een nieuw wondje gemaakt.

Ik weet niet of je misschien in de buurt woont van een zee ?? Daar doorheen lopen werkt ook perfect.
Denk nu niet van dat het ook gewoon met zout water kan want dat werkt niet. Het zit hem voornamelijk in de stroming van het zoute water:)D
Volg datum > Datum: vrijdag 29 december 2006, 18:1929-12-06 18:19 Nr:71295
Volg auteur > Van: J. Pelgrim Opwaarderen Re:71263
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: MOK Structuur

J. Pelgrim
Zutphen
Nederland

Jarig op 16-7

219 berichten
sinds 17-11-2004
eddy DRUPPEL schreef op vrijdag 29 december 2006, 10:56:

> Cedric Coucke schreef op vrijdag 29 december 2006, 8:10:
>
>> Hi ,

> bij hem miniem. Het principe bij het ene is : Korsten weken dan
> vallen ze er vanzelf vanaf . Bij het andere : Korsten eraf
> plukken en onderliggende huid ontsmetten en laten opdrogen. Dus
> net het tgo gestelde eigenlijk ?

Eddy
Vaak met korsten eraf halen dan neem je automatisch iets mee van het mooie roze nieuwe velletje wat nog erg pril is, dus dan heb je weer een nieuw wondje gemaakt.

Ik weet niet of je misschien in de buurt woont van een zee ?? Daar doorheen lopen werkt ook perfect.
Denk nu niet van dat het ook gewoon met zout water kan want dat werkt niet. Het zit hem voornamelijk in de stroming van het zoute water:)D
Je leest nu alle berichten van "J. Pelgrim"
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
219 berichten
Pagina 8 van 15
 InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!

Deelnemers online: 0 verborgen deelnemers.
contact