InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
333 berichten
Pagina 20½ van 23
Je leest nu alle berichten van "Inge Teblick"
Volg datum > Datum: donderdag 18 februari 2010, 14:3918-2-10 14:39 Nr:192745
Volg auteur > Van: Inge Teblick Opwaarderen Re:192732
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Filmpje wat ik verkeerd doe of wat hij wil zeggen? Structuur
Inge Teblick
Homepage
België


333 berichten
sinds 8-8-2004
Er is héél veel op dat filmpje te zien, en ik ben er zeker van dat iemand van deze lijst er wel eens bij gaat zitten om je dat in detail te vertellen (indien niet, mag je me altijd eens bellen op (0032) 473 94 56 13 als je dat filmpje door wil lopen).

Héél kort: je paard doet exact wat je hem vraagt - hij probeert gewoon zo goed mogelijk in te vullen wat hij denkt dat jij met je (wijkende/belonende) lichaamstaal bedoelt. Je bevestigt hem voortdurend in z'n gedrag.

Ik ben me ervan bewust dat je met zo'n korte conclusie niet voortkan op een praktische manier - ik denk dat je vooral ergens eens een les of twee grondwerk moet volgen. Het maakt niet uit bij wie, mensen genoeg, dicht bij of wat verder - gewoon iemand die je de basics kan laten zien van lichaamstaal. Een paar keer en je bent énorm vooruit geholpen.

Tip: als je naar die persoon gaat, breng dan een lang touw mee - ga niet verder met die flutlongeerlijn, die helpt je nu niks, integendeel.

Het wordt potverdorie toch wel eens hoog tijd dat stallen en manèges eens wat gaan doen aan dit gat in hun (rij-)opleidingen.
Volg datum > Datum: donderdag 18 februari 2010, 14:4718-2-10 14:47 Nr:192747
Volg auteur > Van: Inge Teblick Opwaarderen Re:192745
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Filmpje wat ik verkeerd doe of wat hij wil zeggen? Structuur
Inge Teblick
Homepage
België


333 berichten
sinds 8-8-2004
Inge Teblick schreef op donderdag 18 februari 2010, 14:39:

> Héél kort: je paard doet exact wat je hem vraagt - hij probeert gewoon zo
> goed mogelijk in te vullen wat hij denkt dat jij met je
> (wijkende/belonende) lichaamstaal bedoelt.

- en je positie tegenover hem
Volg datum > Datum: donderdag 18 februari 2010, 21:1718-2-10 21:17 Nr:192865
Volg auteur > Van: Inge Teblick Opwaarderen Re:192829
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Hulpvraag bij college over Skinner Structuur
Inge Teblick
Homepage
België


333 berichten
sinds 8-8-2004
Trainen is gedragsverandering.
Gedrag kan je op twee manieren veranderen:
- door het aan te moedigen (als je er meer van wil) of
- te ontmoedigen (als je er minder van wil).

Gedrag aanmoedigen (in de hoop dat het in de toekomst méér gaat gebeuren) heet belonen, bekrachtigen, versterken (reinforce).

Gedrag ontmoedigen (in de hoop dat het in de toekomst minder gaat gebeuren) heet straffen, corrigeren, verminderen (punish).

Je kan aanmoedigen én ontymoedigen door iets te doen of iets te geven (dat er daarvoor niet was) = +, plus, erbij, positief (positive)
Je kan ook iets wegnemen (dat er daarvoor wel was) = -, minus, eraf, negatief (negative)



Hetzelfde gedrag kan op verschillende manieren bekeken worden, en dus ook op verschillende manieren veranderd worden:

positieve bekrachtiging:
gedrag dat je wil aanmoedigen -> zodra het goede gedrag gebeurt -> er komt iets bij = +, positief:
je wil dat je paard blijft stilstaan -> je paard staat stil -> je geeft een wortel of een krabbel

gedrag dat je wil aanmoedigen -> zodra het goede gedrag gebeurt -> je neemt iets weg = -, negatief:
negatieve bekrachtiging:
je wil dat je paard blijft stilstaan -> je paard staat stil -> je laat de teugels vieren (teugelhulp)

positief straffen:
gedrag dat je wil ontmoedigen -> zodra het foute gedrag gebeurt -> er komt iets bij = +, positief:
je wil dat je paard stopt met bewegen -> je paard beweegt -> je rukt aan de teugels of slaat met de zweep

gedrag dat je wil ontmoedigen -> zodra het foute gedrag gebeurt -> je neemt iets weg = -, negatief:
negatief straffen
je wil dat je paard stopt met bewegen -> je paard beweegt -> hij mag niet naar de wei

1/ je weet in principe nooit op voorhand of iets gaat werken - je kan pas achteraf zeggen of het straffend of belonend heeft gewerkt. In de praktijk kan je je doorgaans wel voorstellen wat zal werken of niet werken, uiteraard, maar gedrag moet ook bekeken worden op lange termijn. Iets wat lijkt alsof het nu werkt kan op lange termijn blijken helemaal niet, of niet meer te werken.
2/ sommige mensen noemen extinctie of uitdoving (negeren) een 5de manier van gedragsverandering: gedrag dat geen enkele consequentie heeft (niet goed, niet slecht), dooft ook uit. Toch kan je ook dit als een vorm van negatief straffen zien: gedrag dat er al was (en dus voorheen op één of andere manier beloond werd), wordt nu niet meer beloond; de beloning wordt onthouden, en dus ontmoedigd - het gedrag gaat achteruit en houdt uiteindelijk op.
Volg datum > Datum: donderdag 18 februari 2010, 21:2318-2-10 21:23 Nr:192868
Volg auteur > Van: Inge Teblick Opwaarderen Re:192865
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Hulpvraag bij college over Skinner Structuur
Inge Teblick
Homepage
België


333 berichten
sinds 8-8-2004
Ahh ik wou dat er een "edit" functie bestond.
Praktische opmerking: een paard ontmoedigen dat hij nog gaat bewegen door hem te ontnemen dat hij naar de wei meg is uiteraard een zinloze straf die in de praktijk niet sraffend zal werken vanwege de simpele reden dat het paard niet beseft dat hij straks niet naar de wei mag omdat hij nu liever in galop gaat dan stil te staan. Slecht voorbeeld van mezelf! Een beter voorbeeld dat je zeker kent, is als je je paard een bak met voer wil geven en hij duikt er onbeleefd in met z'n hoofd. Dat erin duiken wil je ontmoedigen, en je trekt die bak voer dus weg. Negatieve straf dus.
Je leest nu alle berichten van "Inge Teblick"
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
333 berichten
Pagina 20½ van 23
 InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!

Deelnemers online: 0 verborgen deelnemers.
contact