Ilona Kooistra schreef op maandag 16 maart 2009, 21:45:
> Moniek schreef op maandag 16 maart 2009, 20:29:
>
>> Isabel van der Made schreef op maandag 16 maart 2009, 13:56:

Ilona, je voortdurende roep begint gehoord te worden. In de laatste PaardenSport van de KNHS, staat een mooi artikel over ruwvoer: "Al het goede van ruwvoer, de probleemoplosser bij uitstek. Wel een minimum, geen maximum! Elk paard kan prima overleven zónder
krachtvoer, maar teveel
krachtvoer kan schadelijk zijn voor de gezondheid. Bij ruwvoer is dit andersom ...."
Ik geef (gaf) wel
krachtvoer, bijzonder weinig ... biologische granenmix en spelt ... Ik heb ooit van een fouragebedrijf zo'n gele Havensbeker gekregen met een maatverdeling van 25% tot 100% Ze krijgen (kregen) 2 x per dag 25% Sinds gisterenavond niet meer, noppes nada niets meer.
Polsbury Pepper is 22 jaar (new forest) en heeft een keiharde manenkam, ik geef haar een kuur Ursonne van Dr. Schaette, maar tot op heden met geen resultaat. Ze heeft hardnekkig overgewicht .... IR?!
Jeen is 6 (fries) en is ook wat aan de forse kant, manenkam kan soepeler en heeft aanleg voor huidproblemen (mok, rasp, schilfertjes en in het recente verleden van die rare bultjes die je eraf kan pulken), is wisselend in werkwilligheid (af en toe niet vooruit te branden!).
Daarnaast hebben we zeer recent een shetje gekregen, Catootje van 12. Volgens mijn bekapper
hoefbevangen geweest ... staat nu op een zelf gemaakte paddock, klein gedeelte van de wei afgezet en shetlandspeelplaats van gemaakt. Zij krijgt samen met haar shetvriend Bliksem (die mankeert goddank niets) uitsluitend hooi, liksteen en water.
Nieuwe aanwinst, Goke 15 jaar en fries, is te schraal. Kreeg bij de vorige eigenaar 3 kilo brok per dag. Ik heb haar sinds 14 februari jl. en zit nu nog op 1 kilo per dag. Volgende week 1/2 kilo per dag, weer daarop niets. In plaats van terug te vallen, zie ik haar voller worden.
Voor alle duidelijkheid, alle paarden krijgen onbeperkt Duits kruidenhooi.
Heb magnesium bij jullie besteld en zag dat ik het waarschijnlijk morgen ga ontvangen.
Ik ben sinds vorig jaar juli aan het zoeken naar hoe te voeren en heb de nodige fouten gemaakt.
Mijn paarden gaan 's nachts op stal, ik ga ze om een uur of half 12 halen. Gisteren stond ik Jeen en Pepper een beetje stom aan te kijken: "wat doen jullie hier eigenlijk?" Ze krijgen geen
krachtvoer meer en hooi hebben ze buiten ook! Euhhhh ..... Vanochtend (7.30) stond ik weer stom te kijken: geen
krachtvoer, ik kan ze wel een plak hooi geven? Ik heb ze naar buiten gedaan en daar het hooi aangevuld en water bijgevuld. Jeen is een echte vreetschuur en als hij het geluid van de voerton hoort, wordt hij zenuwachtig. Hij krijgt nu helemaal niets meer, behalve hooi en wat denk je? (weet je natuurlijk al) Hij is niet vervelend, hij mist niks, hij vind het de normaalste zaak van de wereld, we gaan naar buiten en hij gaat hooi eten en aan miserabele grassprietjes trekken!
De hele winter hebben ze met zo'n stomme Bucasdeken rondgelopen, sinds het zachte weer, heb ik de jassen afgedaan en doe ze ook 's nachts niet meer om. Ik heb nog geen schuilstal, dus moet volgens mij nog wel eventjes schipperen, voor ik ze zonder jasjes 's nachts buiten laat. Weiland wordt dagelijks schoongehouden en niet meer traditioneel bemest (vorige eigenaar pletterde zo'n 60 m3 gier over het 1,1 hectare).
Ik ben er nu ook best gerust op dat ze niets extra's nodig hebben en dat je, ondanks de beste intenties, ze sneller beschadigd dan je beseft. Soms tegen beter weten in.
O ja, ik heb wel een goede leermeester aan mijn paard. Jeen laat mij de laatste week duidelijk merken dat hij niet in zijn stal wilt. Normaal wilde hij altijd als eerste de wei uit, tenminste hij stond bij het hek. Nu? Hij loopt zo ver mogelijk bij mij weg. Ik ga hem dan zoeken in het pikkedonker ...
Kan ik hem nu al laten staan zonder jas en zonder schuilstal of zit dit laatste beetje ook nog tussen mijn oren?