Spirithorses schreef op woensdag 21 februari 2007, 23:23:
> Piet schreef :
>> Ook Inge zegt ergens in haar boek: een kwartier!
>> Dan zegt ze dat het anders te belastend voor het paard wordt,

> mee dat hij niet één keer geprobeerd heeft te bijten, precies
> waarop we hoopten.
>
> Pien

Dit is de mooiste post die ik lees op een bijzondere donderdagochtend.!
Het feit alleen al! Het grootste probleempaard van Pien kent in een kwartier de basics van clikkeren en "vergeet" te bijten.

Als je een paard het clikkeren aan wilt leren is het "gereedschap" het handtargetten, beleefd zijn door achteruit te stappen en hoofdlaag (free shaping) alles wat hij nodig heeft, om van daaruit verder te trainen, zonder in feite nog "nieuw gereedschap" te hoeven gebruiken.
Als dit gedaan wordt door iemand die zijn vak verstaat (en Gudrun kan het)
is het logisch dat hier niet meer dan een kwartier voor nodig is.
Je kunt van mij aannemen dat Gudrun nog veel verder had kunnen gaan dan waar ze nu stopte. Misschien dat ze het zelf nooit geprobeerd heeft, dat kan natuurlijk.
Wat je nu gezien hebt is de eerste les aan iemand die niet kan clikkeren.
En dan is het inderdaad tijd om te stoppen. (Niet voor het paard, je hebt geen moment gezien dat Mazir tekenen gaf dat hij het beu was, kunst!,die denkt dat de hemel is open gegaan

)
Het is dan tijd om te stoppen voor de cursist!
Die heeft in een kwartier meer moeten leren dan het paard, (die hoeft alleen uit te vogelen, wat moet ik doen om de yes te horen) en moet daar bij het paard in gedachten en handelen een stap vooruit blijven en wordt gewoon moe na een kwartier.
Na deze tijd is het dus een mooi moment om te stoppen......Goeiendag......tot de volgende les.
Als je de verrichtingen van Eva met Una gevolgd hebt, zie je dat wanneer het clikkeren eenmaal in je bloed zit, je heel anders en veel meer kunt werken met een paard. Je kunt werken in de breedte, heel snel de basis van meerdere oefeningen praktisch tegelijkertijd aanleren en trainen op verfijning. Of in de diepte, zoals Nick schrijft: een oefening tegelijk en die eerst perfect proberen te laten doen.
Voor elke manier is wat tezeggen.
Zelf ben ik ook altijd met meerdere oefeningen bezig omdat ik denk dat het wat meer leven in de brouwerij houdt. Dit kan echter zeer goed een "menselijke" gedachte zijn en maakt het een paard helemaal niks uit.
Je ziet dus dat een paard zich zelf zo focust op de marker Yes of ex, (moooii wil ik daar toch ook bij schrijven ) dat hij ander gedrag vergeet en dat andewre gedrag dooft (meestal) uit, omdat het hem simpelweg niks oplevert.
Ik hoop, verwacht eigenlijk, dat het bij Mazir ook zo werkt.
Veel succesPien!
Piet