Geertje schreef op vrijdag 3 februari 2006, 15:27:
> Gewoon even puur informatief hoor, maar Frans weet volgens mij
> wel veel... Rechtsdraaiend of linksdraaiend melkzuur is goed
> voor mensen toch? Heb je eigenlijk enig idee waarom?
Het enige wat ik er van weet:
1) Sommige asymmetrische moleculen komen van nature maar in 1 vorm voor.
2) De spiegelbeeld-variant is kunstmatig te maken, en heeft dezelfde chemische eigenschappen als de natuurlijke variant. Omdat deze moleculen er uitzien als een soort wokkel hebben ze het onderscheidt links- of rechtsdraaiend gekregen.
3) Onze enzymen zijn uitsluitend in staat om de natuurlijke vorm te verteren.
4) Iemand kreeg het geweldige

denkbeeld om de onnatuurlijke vorm in het eten te verwerken, zodat het er hetzelfde uitziet, het hetzelfde smaakt, maar je lichaam het dus niet kan verteren, en je er dus niet dik van wordt. Sommige kunstmatige moleculen zijn nou eenmaal niet goed door je lichaam te verteren.
5) Deze "ontdekking" heeft indertijd veel aandacht gekregen van de media.
6) De marketing-apparaten van voedingsmiddelenfabrikanten zijn helemaal op hol geslagen, en hebben de kreet "light" hier en daar vervangen door "bevat xxx-draaiende yyy.", wat heel positief klinkt, maar wat je moet lezen als "we hebben hier onnatuurlijke moleculen aan toegevoegd die je lichaam niet kan verteren zodat het minder calorieen bevat".
7) De consument heeft zich als gewoonlijk weer gek laten maken, en niet gehinderd door enige kennis over wat er uberhaupt links- of rechtsdraait, en wat dat uitmaakt, de fabrikanten omarmd, en kakelt nu vrolijk mee, en beweert soms zelfs dat er links- en rechtsdraaiende bacterieen zijn, en schrijft heilzame effecten toe aan het links- of rechtsdraaien.
De details moet je mij niet vragen; het heeft mijn interesse niet.
> Ik was mij ineens aan het bedenken dat melkzuur in de mens
> eigenlijk voor het grootste deel wordt geproduceerd als
> afvalstof... Er zijn wel organen die het als brandstof
> gebruiken, maar alleen als er te weinig zuurstof voorhanden is.
> Dus iemand enig idee waarom dat in de mens eigenlijk gezond is?
Zuur beinvloedt het milieu in de darmen, en of dat wenselijk is of niet is afhankelijk van de mate waarin je eigen milieu afwijkt van de ideale waarden. Yoghurt gaan eten terwijl je darmen al te zuur zijn zou ik beslist niet doen. Bij te weinig zuur kan het juist wel weer goed zijn. Voor de rest kan het best zijn dat er bevorderlijke bacterieen in zitten (voor mensen dan, maar vast niet voor alle dieren). Er zijn echter steeds meer signalen dat zuivelproducten (waartoe ook yoghurt behoort) helemaal niet zo gezond zijn voor mensen als de fabrikanten beweren.
> Ow en inderdaad, links of rechtsdraaiend slaat of het melkzuur,
> een stofje. Niet op micro-organismen.
Grappig he, hoe mensen dit soort dingen van marketing overnemen, terwijl ze niet eens weten waar het over gaat. Alsof je primitieve bosjesmannen die nog nooit een PC hebben gezien in een gesprek hoort 'wauwel-wauwel-TCP/IP-wauwel-wauwel,DDR-RAM wauwel wauwel DVD-brander wauwel ADSL wauwel' kakelen omdat er een reclamefolder op het eiland is aangespoeld.

Groeten,
Frans