Malenka schreef op donderdag, 26 mei 2005, 21:56:
> Peet schreef op woensdag, 25 mei 2005, 22:42:
>
>> Weer een vraagje:

*******************************
Ik ben hier laatst achteraan geweest n.a.v. het feit dat iemand een hengstje bij een aantal merries (waaronder onze Belg) in de wei had gezet, terwijl hij leek te kunnen dekken en dat ook druk aan het doen was.
Ik heb het nagevraagd bij 2 DA's en een veulenopvokbedrijf en info lopen zoeken op internet.
De DA's zeggen: zodra een hengstje dekgedrag gaat vertonen, moet hij bij de merries weg, want dan is er een kans dat hij inderdaad ook al KAN dekken. Dit kan inderdaad al vanaf 6 maanden maar dat is wel een uitzondering. Of de ballen al of niet zijn ingedaald is geen absolute garantie dat hij niet c.q. wel vruchtbaar is, want bij een jong hengstje zijn ze soms WEL ingedaald terwijl ze niet ingedaald lijken (de ene dag zie je ze dan wel, de andere dag niet). Dus daar kun je niet altijd op afgaan.
Ik heb een aantal mails van mensen gekregen waaruit bleek dat hengstjes van rond de 9 maanden inderdaad WEL vaak kunnen dekken, omdat er nakomelingen uit voortgekomen waren. 1 Hengstje had b.v. de eigen moeder gedekt.
Het is dus in theorie mogelijk dat een hengstje van 9 maanden een merrie van een paar maand ouder dekt, en dat er inderdaad een veulentje uit voortkomt. Dat dit gebeurt is ook een uitzondering, maar ook hier waren wel een paar praktijkvoorbeelden van. Nav dit laatste heb ik onze merrie van 1.2 jaar voor de zekerheid toch laten scannen, was gelukkig niets aan de hand, maar ik moest er niet aan denken misschien een drachtige merrie van net een jaar te hebben!
Ik hoop dat je hier iets aan hebt. Dat ze pas kunnen dekken met 2 of 2,5 is dus echt niet waar hoor.