Toen we dus afspraken dat ik degene zou worden die het bekappen voor zijn rekening zou gaan nemen dacht ik dat ik gewoon een vervelend klusje toegewezen kreeg. Maar ondertussen weet ik wel beter. Ik ben me momenteel suf aan het lezen en vindt de materie vele malen interessanter dan ik aanvankelijk dacht. Dank voor alle links ik ben voornemens alles te lezen, maar dat zal enige tijd in beslag nemen aangezien ik me ook door al het gekibbel op diverse forums moet werken. (sommige mensen hebben volgens mij echt te veel tijd over

Allereerst, ik wordt niet gehinderd door enige kennis van deze zaken. Sinds een paar maanden ben ik pas echt bezig met paarden. Ik ben me nu een beetje aan het voorbereiden en in aan het lezen. Mijn hobby is aquariumvissen en daar kan ik je een hele hoop over vertellen. Mijn filosofie is simpel:
Als uitgangspunt in de omgang met en verzorging van dieren moet men altijd de natuur nemen.
*) Het is namelijk of zo dat de natuur geschapen is door een oppermachtig en alwetende entiteit en in dat geval moeten wij als mensen niet denken dat we het beter weten.
*) In het andere geval is de natuur het resultaat van miljoenen jaren "trail and error" en heeft natuurlijke selectie de best mogelijke resultaten opgeleverd.
Ik vond het altijd al vreemd dat paarden beslagen moesten worden terwijl ze in de natuur door de meest onherbergzame gebieden vrolijk rond draven. Wat dat betreft vindt ik alles wat ik hier lees zeer logisch en aannemelijk en ben ik ook zeker van plan straks een cursus in natuurlijk bekappen te gaan volgen.
Aan de andere kant is het zo dat wij arrogante mensen door blijven fokken met dieren die in de natuur onmogelijk zouden overleven en zo bij gedomesticeerde dieren allerlei problemen voorkomen welke de natuur niet kent. Denk bijvoorbeeld aan heup problemen bij honden en het moeilijk opfokken van jongbroed door ouderdieren bij nakweek discusvissen om maar iets te noemen.
Ik kan me voorstellen dat door onzorgvuldig fokken er nu paarden rondlopen waarvan de hoeven afwijken van hoe de natuur het bedoeld heeft. Als deze paarden losgelaten/ontsnappen zullen ze het in het wild niet lang maken en daarom zul je dit bij verwilderde paarden, waar genoemde onderzoeken op berusten, niet snel meer tegen komen.
Als ik bij de kweek vissen tegenkom welke wat betreft gedrag of lichamelijke kenmerken afwijken van natuurlijk dan gaan deze onherroepelijk de vriezer in. Dit lijkt wreed maar is in feite gewoon dezelfde selectie welke in de natuur ook plaats vindt, deze exemplaren hadden het in het wild namelijk nooit overleeft en het is juist onnatuurlijk om deze "kunstmatig" in leven te houden. Nog niet te spreken over dat je de soort aan het verpesten bent door hiermee door te kweken.
Bij paarden ligt dat anders snap ik, vaak hebben eigenaren een sterk emotionele band met hun dieren en de het prijskaartje en verzorging die ermee gepaard gaan ligt vele malen hoger. Het is dan ook begrijpelijk dat dieren met een (genetische)afwijking indien mogelijk behandeld i.p.v. gedood worden. Dit heeft als consequentie dat niet langer in alle gevallen de natuur als uitgangspunt genomen kan worden. Bij afgelegen stammen zie je niemand met een bril rondlopen omdat als je ogen niet goed werken je te weinig voedsel kan vinden om in leven te blijven. In onze maatschappij kunnen we echter niet zonder opticiens.
Hetzelfde lijkt mij voor paarden te gelden. Bij gezonde paardehoeven die hun natuurlijke vorm hebben behouden lijkt het mij zonder meer beter om ook een natuurlijke manier van bekappen toe te passen. Als de hoeven echter afwijken van de natuurlijke vorm dan zal er een specialist (zoals een opticien bij oogproblemen) ingeschakeld moeten worden die (indien nodig en wenselijk kunstmatig) het probleem verhelpt.
Voor zover mijn mening na het een en ander gelezen te hebben, nogmaals ik wordt niet gehinderd door enige voorafgaande kennis. Voel je vrij om om dingen in twijfel te trekken of te betwisten. Ik beweer niet alle wijsheid in pacht te hebben en post dit juist om iets te leren.
Alvast bedankt voor de inbreng en het meedenken