Cindy B. schreef op vrijdag, 24 september 2004, 16:30:
>>> was het totaal anders, ik heb met haar gevliegerd! Ze schoot mij
>>> voorbij de uitgang van de wei uit, touw kwam strak te staan (6
>>> meter touw). Ze was niet bang van het schrikdraad oid, dit was
>>> gewoon opstandig/fris gedrag.
(knip)
>>> De les zelf was ze superbraaf! ze wilde voor mij werken en deed
>>> alles heel goed.... Snap er dan helemaal niets van! Het is dus
>>> ook niet consequente dwarsliggerij, wat ik wel verwacht had...
>>> raar he?
Waarom raar? Voor het paard zelf is het allemaal hoogst consequent - een paard leeft in het NU. Het paard vergelijkt die twee situaties niet.
Er zijn een heleboel dingen anders... de omgeving, jij die de dingen die zich voordoen op de grond waarschijnlijk beter weet op te lossen dan in het zadel (wat dus naar haar toe inconsequent is), en niet te vergeten dat zij meer hoort dan jij, anders ziet dan jij, aan andere dingen belang hecht dan jij en niet in het minst dat je verwacht dat je haar uit haar eigen wereld kan plukken en dat zij dan binnen de halve minuut een knop moet omgedraaid hebben van zelfbeschikkingsrecht naar die dingen doen die mensen normaal vinden maar voor paarden soms zeer bizar en zeer contra-paardenslimheid zijn

.
Cindy, een paard heeft altijd gelijk. Een paard doet wat hij doet, omdat hij denkt dat hij dat moet doen. Omdat hij instinctief zo reageert vanuit zijn paard-zijn of omdat hij het zo geleerd heeft in het verleden. "Dominant gedrag" is een gevolg van de omstandigheden, geen oorzaak. Dominantie in de zin van "hij doet niet wat ik wil dus heeft hij geen respect voor mij" is onbestaande - een paard doet die dingen die hem op dat moment de beste keuze lijken om zijn eigen voortbestaan te verzekeren, die dingen waarvan hij verwacht dat ze hem instant voordeel gaan opleveren.
Op het moment dat je paard iets doet wat jij niet wil betekent dat dus dat 1/ je hebt het hem niet duidelijk gevraagd of 2/ hij kan het fysiek of mentaal (nog) niet aan.
Je paard "corrigeren" of "straffen" (want afstappen en je paard dan wat heen en weerdrijven omdat hij "geklooid" heeft is straffen) heeft voor hem geen enkele betekenis. Je vertelt hem alleen maar wat hij NIET mag doen, en niet wat hij dan WEL moet doen. Hij leert er niks van.
Dus wat dan wel? Diep ademhalen, ga desnoods half met hem mee tot je op het moment komt dat hij in staat is om terug bij jou te zijn maar ga niet tegen hem in. Herleid die energie waar je nu niks mee kan naar iets dat een beetje handelbaarder is - lateraal denken! - en bouw opnieuw je vraag op. Dat is een algemeen principe en het klinkt misschien heel vaag; hoe je dat invult hangt van de concrete situatie af.
met vriendelijke groeten,
Inge
http://www.cremebrulee.be/inge