Frans Veldman schreef op donderdag, 2 september 2004, 10:50:
> Waarschijnlijk begrijp ik niet wat jij wil zeggen en snap je dus
> mijn antwoord niet.
> Ik wilde er alleen maar mee aangeven dat je niet alles met
> clickeren kan aanleren en dat voor sommige dingen "negatieve
> bekrachtiging" een betere optie is.
Je doet het weer, hoor - clickeren is NIET hetzelfde als positieve bekrachtiging.
Ik ben het met je eens dat sommige dingen beter werken met negatieve bekrachtiging dan met positieve bekrachtiging. Dansen, bijvoorbeeld - en rijden ook - voor beide partijen zit daar heel wat instinctiefs aan vast. Een aanraking kan tegelijk negatieve bekrachtiging zijn en een positief gevoel geven. Omstandigheden zijn heel belangrijk - "reinforcement is a contingency", om Bob Bailey aan te halen.
> Dat Parelli e.d. dus niet per definitie minder goed is omdat dat
> uitgaat van negatieve bekrachtiging.
>
> Ik schreef in mijn mailtje ook dat ik het met je eens was. Ik
> begrijp dus niet waarom je nu op zo'n manier reageert.
Lees het mailtje nog maar eens opnieuw, dan. Ik gebruik NERGENS "negatieve bekrachtiging" in de zin van "negatief gevoel". Jij wil mij dat graag gezegd laten hebben, maar ik vertik het, hoewel ik vind dat ik mezelf nu aan het herhalen ben en daar eigenlijk geen tijd voor heb, ik ga zodadelijk met paarden bezig zijn in plaats van met mensen

.
Het verhogen van de fases als standaardoplossing, dààr heb ik het over. Dat hoort bij PNH, meer dan bij eender welk andere methode. Als ik het voorgaande neerschrijf, betekent dat NIET dat IK nooit "fases verhoog" - ik gebruik alle vier de kwadranten van operante conditionering, weet je nog (en, zoals Egon terecht opmerkte: klassieke conditionering, habituatie, imitatie, counterconditioning, het komt er allemaal bij). Maar àls ik fases gebruik, dan gebruik ik ze als specifiek gekozen antwoord op een specifieke omstandigheid, niet als basis van een algehele trainingsmethode - en dan geen vier, maar twee, en die tweede kan maar beter van de eerste keer effectief zijn.
>> de electrische omheining ontmoedigt bepaald
>> gedrag door een shock te geven en valt dus onder positief
>> straffen. Bovendien verhoogt de omheining z'n voltage niet als
>> het paard nog niet zou begrepen hebben wat-ie moet doen.
>
> Waar het mij om ging was duidelijk maken dat de snelheid van
> leren niet altijd sneller is met positieve bekrachtiging, zoals
> velen denken, en dat dingen die geleerd zijn met negatieve
> bekrachtiging vaak wat langer blijven hangen.
Dat hangt ervan af, van het te leren gedrag, paard en ruiter, en omstandigheden. Ik durf niet in dergelijke algemeenheden te spreken, hoor - "It depends", om het met Tom Dorrance te zeggen.
Inge